Podpořte náš web | Registrace Přihlásit se


Vítejte na osobních stránkách Martina Wolfa o virtuálním letectví. Aktualní časy jsou: LOCAL , UTC


Archive for the ‘Flight Simulator’ Category

Vážení návšťevníci techto stránek. Chtěl bych vás informovat o aktualizaci a doplnění návodů. Co jsem se koukal, tak některé informace nejsou (někde nebyly) úplné nebo dokonce v nich bylo pár drobných chyb. Proto jsem se rozhodl všechny návody znovu projít, zkontrolovat, aktualizovat a doplnit o chybějící informace.

Dále nám taky začnou přibývat scela nové návody a informace. Myslím, že je opravdu na co se těšit.

Vítám vás na dnešním téma “Jak přistát bez Joysticku”. Každý si asi řekne “To je nemožné!”. Jenže dnes je tak vyspěla doba a vyspělý autopiloti , že dokážou sami, bez jakéhokoliv zásahu člověkem letět a přistát. Ano mluvím tady o VOR LOC.

Systém, který dokáže sám s pomocí “Course” a “Frekvenci” dané dráhy srovnat se a letět, dá-li se říct “rovnoběžně” s runwayi.
Stačí jenom abychom do kolonky Course, která se nachází v části, kde je autopilot, zadat hodnotu směru runwaye, neboli směr runwaye ( HDG ). Každý asi zná slovíčko frekvence, a ptá se “Co dělá frekvence na runwayi ?” Ano zní to divně, ale díky tomu se dá vidět na přístrojích jestli je nebo není letadlo rovnoběžně s runwayi.

<– Zařízení, do kterého se zadávají frekvence dané dráhy

Autopilot i s kolonkou Course, kam se zadává směr RWY –>

Zde jsou různá videa ,jak lze přistát bez joysticku :)

MFSX Boeing 737-800 LKPR Rwy 24

MFSX – World Travel OK-TVS Boeing 737-800

-

Dnes přidávám dvě pěkná videa y leti3te Mallorca (LEPA)

1. Lekce: Přímý a vodorovný let

Jak se letadlo udrží ve vzduchu?

Často používáme mechanické zařízení aniž bychom plně rozuměli jak pracuje. Technologická ignorance má své výhody, ale ne když jste ve vzduchu. Nepotřebujete mít titul před jménem abyste mohli být pilotem, ale alespoň základní znalost o tom, proč letadlo zůstane ve vzduchu dokáže být užitečná a může vám i zachránit život. Proto je první lekce nejdelší a proč je důležité abyste si přečetli kompletně celou lekci. Než začnete létat s letadlem, je třeba si trochu naplnit mozek přinejmenším několika informacemi. Touto lekcí tedy začneme. Čtěte a buďte rádi, protože tato investice se vám vyplatí…

Read the rest of this entry »

Zdravím,

v poslední době jsem neměl vůbec čas, schánět nové informace ze světa virtuální letectví a už vůbec né psát nejaké články. Situace se sice moc nezměnila, ale chtěl bych to tady zas nák oživit. Nedávno jsem na internetu narazil na docela zajímavé lekce v létání. Začal jsem pátrat, od kuď se tyto návody vzaly. Zanedlouho jsem zjistil, že jsou to přeložený lekce z flight simulator X.

Jedná se o lekce: Student Pilot, Private Pilot, Instrument Pilot, Commercial Pilot, Air Transport Pilot.

Rád bych jsem tyto lekce postupně přidával, některé z nich budu upravovat a některé nechám, tak jak jsou. Každá z techto 6 kategorií má několik podkategorií, takže pokuď jste ještě na tyto návody nenarazili, máte se opravdu na co těšit.

Read the rest of this entry »

Co to vlastně autopilot je? Velmi zjednodušeně řečeno, je to zařízení, které dokáže pilotovat letadlo. Autopilot je propojen z FMS a může běžet v různých režimech.  To, co z autopilota vidíme, je jeho ovládací panel (MCP) na palubní desce. V každém druhu letadla vypadá autopilot trochu jinak. Já jsem si vybral pro popsání z Boeingu 737

Read the rest of this entry »

Nebaví vás už nudné látání? Zkuste si tedy let trochu zpestřit. Dneska vám představím add-on do flight simulátoru s názvem fs passengers.

Read the rest of this entry »

Lítáte rádi IFR a vždycky pracně hledáte trasu po které letět ? To už teď nemusíte. Právě vám představuju velmi šikovný prográmek VROUTE. Vroute byl navržen z pohledu někoho, kdo chce dostat správné informace rychle, bez prohlížení více webových stránek a spouštění různých programů pro různé prvky pro přípravu letu.  Jediná věc co nastavíte je odletové a příletové letiště. Program sám vytvoří cestu, napíše přes jaké body letět a dokonce zobrazí trasu na mapě. Tento prográmek jsi buď můžete zakoupit (např. zde: http://www.vroute.net/) a nebo si stáhnou freeware zde: http://www.vroute.net/content/view/79/52/ Rozdíl mezi placenou a freeware verzí je v tom, že u placené verze máte navíc další možnosti (např. výpočet paliva). Já používám freeware a jsem naprosto spokojenej. Jednou z dalších užasných věcí je, že sám komunikuje s airacem, takže letíte podle bodů, které jsou zrovna aktuální. Ještě bych chtěl podotknout že tento program byl dělán na mezinárodní siť Vatsim, ale co se týče airac databáze tak na Ivau je to stejné, tak ho můžete používat i tam :)

Boeingy 737 od společnosti PMDG patří dnes ke špičkovým letounům na virtuálním nebi. Simulace je dokonalou předlohou letounů boeing 737 v totálních proporcích Gmax. Vývojáři kladly největší důraz na simulaci avionických systémů. Mezi které patří například EFIS a FMC. Právě zmiňované FMC má skoro veškeré reálné funkce. Celé letadlo je detailně propracováno. Co se týče klapek, brzdných štítů, podvozku, osvětlení, zvuk a propracovanost turbín, tohle vše je na perfektní úrovni. Letoun má samozřejmě k dispozici jak 2D tak i virtuální kokpit. Na internetové adrese http://www.precisionmanuals.com/pages/downloads/liveries.html si můžeme bezplatně stáhnout nejrůznější repainty skutečných aerolínií.V  tomto roce by měl na trh přijít nový produkt PMDG 737NGX, který bude ještě dokonalejší než původní ale hlavní věc je, že bude pro Flight Simulator X.

Read the rest of this entry »